Our social corner

Sport

Ce sportivi vor reprezenta România la Festivalul Olimpic al Tineretului European? COSR a definitivat componența echipei.

EYOF Banska 1200x8001 1
Distribuie

Doar 10 zile mai sunt până la startul competiției de la Banska Bystrica. Romania va participa la Festivalul Olimpic al Tineretului European cu o delegație de 92 de sportivi, aceștia urmând să concureze la 8 discipline sportive.

Iată care este componența Echipei Olimpice care va reprezenta România la cea de-a XVI-a ediție de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European – FOTE Banská Bystrica 2022.

ATLETISM – Ștefania Balint (100 m, ștafetă), Melisa Anamaria Niculae (200 m, ștafetă), Maria Denisa Capota (400 m, ștafetă), Lenuța Constantin (1500 m) , Alexandra Maria Hudea (3000 m), Alexandra Ștefania Uță (400 m garduri, ștafetă), Anastasia Bîzgan (săritura în înălțime), Raluca Monica Răduca (săritura în lungime), Monia Alexandra Toma (triplusalt), Adina Ionela Fîrțală (aruncarea greutății), Ana Maria Vișan (aruncarea discului), Alexandra Maria Iacob (aruncarea ciocanului), Crina Amalia Achihăiței (5 km marș); Adrian Daniel Dohotariu (100 m, ștafetă), Darius Gavriloaia (400 m, ștafetă), Alexandru Prâsneac (800 m), David George Cozma (1500 m), Lucian Florin Ștefan (3000 m), Vlad Gabriel Dumitra (110 m garduri, ștafetă) Tiberiu Petru Rusu (400 m garduri, ștafetă), Mihai Alin Șavlovschi (2000 m obstacole), Ștefan Constantin Gagiu (săritura în înălțime), Cristian Marius Popescu (săritura în lungime), Eduard Florin Unguroaica (triplusalt), Antonio Andrei Axentiev (aruncarea greutății), Mihai Damian Motorca (aruncarea discului), Valentin Florin Ispas (aruncarea suliței). Antrenori: Alina Gabriela Enescu, Constantin Miclea, Vasile Ibășfălean, Bogdan Tudor, Nicolae Sandu, Ion Doru Crișan.

CICLISM – Iana Alesia Balteș, Ana Elena Gheorghe, Cătălin Luca Câmpean, Edmond Novak, Silvia Maria Posea, Cristian Ștefan Staicu, Colectiv tehnic: Cristiano Valoppi – antrenor, Luis Angel Acuna Jassik – mecanic, Doru Rareș Rusu – maseur.

HANDBAL – Alexandra Francesca Maria Bălan, Andra Roxana Banu, Mioara Bianca Ciubotaru, Ioana Danilescu, Cătălina Dascălu, Maria Bianca Gălățanu, Ana Maria Gavrilă, Diana Ioana Manole, Ioana Alexandra Mișu, Sofia Mureșan, Georgiana Alina Mușat, Ioana Pavăl, Delia Maria Rău, Ana Daria Uhrec, Maria Alexandra Voicu. Colectiv tehnic: Ionel Gheorghe, antrenor principal, Ildiko Barbu Kerekeș – antrenor secund, Steluta Luca, oficial de echipă, Vlad Lucian Nițoi, personal medical.

JUDO – Iulia Maria Moldoveanu (48 kg/echipe), Florina Bădiceanu (52 kg/echipe), Ioana Elena Luciana Catana (57 kg/echipe), Maria Nicoleta Grigore (63 kg/echipe), Hanna Balogh (70 kg/echipe), Francesca Maria Corneliu (78 kg/echipe).Antrenor: Roland Bodo Claudiu Alexandru Oancea (66kg/echipe), Maxim Țugulea (73 kg/echipe), Marian Sebastian Medre (81 kg/echipe), Rareș Ștefan Arsenie (90 kg/echipe), Bogdan Alexandru Petre (100 kg/echipe), Darius Gabriel Georgescu (+100 kg)Antrenor – Dragoș Gabriel Bolbose.

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ – toate probeleAmalia Ghigoarță, Sabrina Maneca-Voinea, Amalia Puflea Antrenori: Lucian Sandu, Neli Camelia VoineaNorbert Marcu, Sebastian Borca, David Puicea, Antrenori: Adrian Meleancă, Vasile Viorel Lătărețu.

Advertisement

ÎNOT – Aissia Claudia Prisecariu (100, 200 m spate; ștafeta 4×100 m mixt feminin, ștafeta mixtă 4×100 m mixt), Brigitta Vass (100, 200 m bras; ștafeta 4×100 m mixt feminin, ștafeta mixtă 4×100 m mixt), Ana Maria Sibiseanu (50, 100, 200 m liber, 200 m mixt; ștafeta mixtă 4×100 m liber), Eliza Elena Diamandescu (200, 400 m mixt, 400, 800 m liber), Eva Maria Paraschiv (100, 200 m future; ștafeta 4×100 m mixt feminin), Irina Ana Preda (50, 100 m liber; ștafeta mixtă 4×100 m liber, ștafeta 4×100 m mixt feminin, ștafeta mixtă 4×100 m mixt);Robert Andrei Badea (200 m spate; 200, 400 m mixt), Alexandru Constantinescu (50, 100 m liber; 100 m spate; ștafeta mixtă 4×100 m liber, ștafeta 4×100 m mixt masculin, ștafeta mixtă 4×100 m mixt), Darius Stefan Coman (100, 200 m bras; ștafeta 4×100 m mixt masculin, ștafeta mixtă 4×100 m mixt masculin), Carol Mihai Cojocaru (100, 200 m spate; ștafeta 4×100 m mixt masculin, ștafeta mixtă 4×100 m mixt), Vlad Stefan Mihalache (100, 200, 400 m liber; ștafeta mixtă 4×100 m liber, ștafeta 4×100 m mixt masculin, ștafeta mixtă 4×100 m mixt), Nandor Nagy (200, 400 m liber). Antrenori: lulia Cristina Becheru, Claudiu Radu, Yvon Larisa Stoltz, Vasile Silviu Anastase.

TENIS – Eva Maria Ionescu, Gabriel Ghețu. Antrenor: Hari Niculae.

VOLEI – Iarina Luana Axinte, Andra-Dariana Badiu-Savu, Denisa Ștefania Cheluță, Tara Anamaria Cristea, Gabriela Daniela Dumitru, Teodora Elena Iancu, Alexandra Gabriela Ion, Maria Daniela Nemeș, Lidia Paula Partnoi, Lorena Ioana Roșca, Ilinca Teodora Știrbu, Dalia-Maria VîrlanColectiv tehnic: Olimpiu Marius Macarie – antrenor, Ioan Marius Rosu – antrenor secund, Mircea Gatej – oficial de echipă, Mircea Sebastian Rad – kinetoterapeut.

Prezentarea oficială a Echipei Olimpice Team Romania va avea loc pe 22 iulie la Complexul Olimpic ”Sydney 2000” din Izvorani.

Distribuie
Advertisement
Click pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fiți conectat pentru a posta un comentariu Login

Lasă un răspuns

Advertisement
Coperta Catalog
ActualitateAcum o zi

Apariție editorială de excepție – Catalogul „DE IDENTITATE. SCRIPTA ET IMAGINES HISTORIAE DACOROMANAE. SEC XV-XX”, o lucrare unică a identității cultural-istorice românești

hotel nordis mamaia
BusinessAcum o zi

Nordis Mamaia, deschis pentru rezervări. Cât costă să petreci Paștele la 5 stele?

vlad covaliu campion mondial
SportAcum 3 zile

Vlad Covaliu a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de Scrimă pentru Juniori de la Riad!

Echipa lui Chef Richard
TVAcum 3 zile

Chefi la cuțite: Echipele sezonului 13 sunt formate!

Score2Skill image
BusinessAcum 3 zile

eJobs lansează Score2Skill: Abilitățile din jocurile video devin atuuri pe piața muncii!

masterchef
TVAcum 5 zile

Sorin Bontea, Florin Dumitrescu și Cătălin Scărlătescu revin la PRO TV ca jurați ai sezonului 9 MasterChef România!

Andreea Dinca locul 5 campionat mondial juniori
SportAcum o săptămână

Andreea Dincă, locul 5 la Campionatul Mondial de Scrimă pentru juniori

campionatul mondial de scrima cadeti juniori riad 2024
SportAcum o săptămână

Campionatul Mondial de Scrimă pentru Cadeți și Juniori își deschide porțile la Riad!

transpiratie
LifeAcum o săptămână

Transpirația: O poveste cu arome și culori

Marele Jaf al Tramvaiului still lansare
EntertainmentAcum o săptămână

„Marele jaf al tramvaiului”, de vineri pe marile ecrane din România

razboi civil
EntertainmentAcum 2 săptămâni

„Război Civil” iminent la cinema din 12 aprilie

masini de spalat samsung
TechAcum 2 săptămâni

Samsung Electronics lansează o nouă gamă de mașini de spălat bazate pe inteligență artificială și mai eficiente energetic

KV zsb 2024jpg
ActualitateAcum 2 săptămâni

Zilele Sculpturii București 2024. Unde Formele se Aliniază, Arta se dezvăluie!

fonduri nerambursabile
BusinessAcum 2 săptămâni

ARCUB lansează apelul de proiecte culturale cu fonduri nerambursabile „București 565. Conexiuni urbane” 2024

acneea la adolescenti
HealthAcum 2 săptămâni

Acneea la adolescenți: ghidul complet pentru o piele sănătoasă și încredere de nezdruncinat

Facebook

Advertisement