Sport
Scrima revine la Timișoara: două zile de spectacol și tradiție sportivă
Timișoara se pregătește să devină din nou gazda a două evenimente internaționale de scrimă. În weekendul 20–21 septembrie, orașul va găzdui un Turneu Satelit al Federației Internaționale de Scrimă, competiție importantă care aduce puncte în clasamentul mondial.
Două zile, două turnee cu semnificație aparte
Prima zi a competiției, sâmbătă 20 septembrie, este dedicată probei de floretă masculin, seniori și poartă numele Memorialul Romeo Pellegrini. Duminică, 21 septembrie, floretistele intră în scenă la Memorialul Tudor Petruș.
Ambele turnee au o încărcătură aparte, pentru că poartă numele a două personalități care au marcat istoria scrimei românești.
- Romeo Pellegrini și-a început cariera de antrenor în 1976, la vârsta de 24 de ani, la Clubul Sportiv Școlar Energia. A crescut generații de sportivi și a contribuit la formarea unei școli recunoscute pe plan național și internațional. Mai târziu a devenit antrenor al lotului național de tineret. Printre sportivii pregătiți de el care au obținut rezultate importante se numără Romică Molea, Laura Badea, Claudia Grigorescu, Roxana Scarlat, Cătălina Petrescu, Irina Drăghici.
- Tudor Petruș a fost component al echipei olimpice a României și medaliat la marile competiții internaționale și ulterior antrenor la CSA Steaua București, CSU Poli Timisoara dar si antrenor federal în cadrul Federaţiei Române de Scrimă. A inspirat prin performanțele sale, dar și prin modul în care a transmis mai departe pasiunea pentru scrimă tinerilor sportivi.
Competițiile vor începe în fiecare zi de la ora 9.00, în sala Universității Politehnica din aleea Ghirodei, în timp ce semifinalele și finalele, momentele cele mai așteptate ale competiției, se vor desfășura de la ora 17.00 în spațiul deschis al Iulius Mall Timișoara. Mutarea acțiunii în inima orașului transformă scrima într-un spectacol accesibil publicului larg, aducând sportul mai aproape de comunitate.
După cele două zile de competiții cu participare internațională, tot la Timișoara se va desfășura Cupa României la floretă seniori, cu probe individuale și pe echipe la masculin și feminin.

